top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

A Little Bit East Coast in the West


(Top:Guess Bottom:CottonOn Shoes:Forever21 Vest:H&M)

Being from the East Coast, my influences aren't always the same as fashionistas from the West Coast. Fashion changes with seasons (even in LA where we only have one season.) Music also changes with time. Depending on the time of year, a different sport is being played and watched. Since I'm an LA transplant, I'm used to the cold weather and always having to bundle up with that jacket, sweater, hat and gloves. Fashion itself can be a struggle.

Looking through my closet, you'll find things I would only wear on the East Coast and pieces I would only wore on the West Coast. I pulled out this amazing denim crop top I got from GUESS -- it literally goes with everything. Since it isn't super cold here all the time, I paired it with this faux fur vest. Right away I loved this "Jenny from the Block" look. With JLO in mind, I had to pair these pieces with my royal blue booties. The more I go through my closet the more I realize, you don't need a closet full of clothes to make a new look. If you just take the time to see what you have, it will shock you at how many things you can mix and match! This look has to be one of my favourite ones this year -- and not just because it was fun to pull off, but also because I took a risk in ways I hadn't before! I can not wait to keep pushing the boundaries with my style and how I can watch it evolve. How do you rock your EAST/WEST Coast looks?

Będąc z East Coast, moje wpływy nie zawsze są takie same, jak mody z Zachodniego Wybrzeża. Moda zmienia się wraz z porami roku (nawet w Los Angeles, gdzie mamy tylko jeden sezon.) Muzyka zmienia się także w czasie. W zależności od pory roku, inny sport jest odtwarzana i patrzył. Ponieważ jestem przeszczepu LA, jestem przyzwyczajony do zimna i zawsze z zbierać z tą kurtkę, sweter, czapkę i rękawiczki. Moda sama może być walka. Patrząc przez szafie, znajdziesz rzeczy, które noszę tylko na wschodnim wybrzeżu i kawałki bym sobie tylko na Zachodnim Wybrzeżu. Wyciągnąłem to niesamowite denim upraw top dostałem od Guess - dosłownie idzie wszystko. Ponieważ nie jest tu bardzo zimno cały czas, ja połączeniu go z tym Faux kamizelki. Od razu kocham ten "Jenny z bloku" wygląd. Z JLO na uwadze, musiałem powiązać te kawałki z moimi Royal Blue butami. Im więcej przejść mojej szafie tym bardziej zdaję sobie sprawę, nie trzeba szafę pełną ubrań, aby nowy wygląd. Jeśli tylko trochę czasu, aby zobaczyć, co masz, to zaszokować, jak wiele rzeczy, które można łączyć ze sobą! To spojrzenie musi być jeden z moich ulubionych z nich w tym roku - i to nie tylko dlatego, że to było zabawne zdjąć, ale także dlatego, że podjął ryzyko w sposób nie miałem wcześniej! Nie mogę się doczekać, aby utrzymać przesuwa granice z mojego stylu i jak mogę obejrzeć go rozwijać. Jak się kołysać swoje East / West Coast wygląda?


bottom of page