top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Army Green


(Shirt:Banana Republic Denim:GUESS Coat: Michael Kors)

I hope everyone is having an amazing week -- I know I am with this summer weather we're having in the middle of February! Regardless, this post is for all of you fashionistas who still have chilly days. This winter, I really chose to stick to some earthy tones. I have this amazing parka from Michael Kors -- as soon as I saw it on the rack, I knew it was exactly what I needed. I haven't been back to the East coast for some time, and since I live in California, there really is no need to have such a heavy coat, but we do have chilly days sometimes -- believe it or not! This coat is perfect for those days. Not only can I wear it here, but also on my trips back home.

Parkas are a coat that never go out of style, I chose green as opposed to the blue -- I've found that I can truly pair it with anything. The fur-lined hood makes it more chic, and an added bonus -- it can be removed if it becomes too much. Not to mention, the gold zippers -- I am a sucker for gold so I had no problem pairing it up with jewelry.

I paired the coat with a matching green shirt, denim top and brown heels -- making a very Cali winter combo. I don't usually wear green, but this season I've been drawn to it and found it to work with so many other pieces I have. Sometimes brown can be hard to mix in when you have a lot of black in your closet, but adding deep, dark colors makes adding a little brown that much more fun and simple.

Mam nadzieję, że wszyscy mający niesamowity tydzień - Wiem, że jestem w tej letniej pogody Mamy w połowie lutego! Niezależnie od tego, ten post jest dla wszystkich, którzy wciąż mają mody chłodniejsze dni. Tej zimy, naprawdę wybrał trzymać się pewnych kolorach ziemi. Mam to niesamowite kurtkę z Michael Kors - jak tylko zobaczyłam go na półce, wiedziałem, że to było dokładnie to, czego potrzebowałem. Nie byłem z powrotem na wschodnim wybrzeżu od jakiegoś czasu, a ponieważ mieszkam w Kalifornii, tak naprawdę nie ma potrzeby, aby mieć taki ciężki płaszcz, ale mamy chłodne dni czasem - wierzcie lub nie! Ten płaszcz jest idealny dla tych dni. Nie tylko mogę nosić go tutaj, ale także na moich podróży z powrotem do domu. Parki są płaszcz, który nigdy nie wychodzi z mody, wybrałem zielony w przeciwieństwie do niebieskiego - Odkryłam, że mogę naprawdę powiązać go z niczym. Kaptur futro pokryte czyni go bardziej elegancki, a dodatkowym atutem - można go usunąć, jeśli staje się zbyt wiele. Nie wspominając, zamki Gold - jestem łasy na złoto, więc nie miałem problemu parowania go z biżuterią. I sparowany płaszcz z pasującym zielonej koszuli, denim górnej i brązowych obcasach - podejmowania bardzo Cali zimowy kombi. Zazwyczaj nie noszą zielone, ale w tym sezonie byłem wyciągnąć do niego i okazało się, że do pracy z tak wielu innych kawałków mam. Czasami brązowe mogą być trudne do mix, gdy masz dużo czerni w szafie, ale dodanie głębokie, ciemne kolory sprawia, dodając trochę brązowego, że o wiele więcej zabawy i proste.


bottom of page