top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Orange and Brown Make Something Special


(Jacket:GUESS Dress:Forever21 Shoes:Huxley)

A lot of us tend to wear what is trendy for the season. Don't get me wrong, trends are amazing -- you watch them change year after year. But once in a whileI like to switch it up.

Most people think of Fall when seeing Orange and Brown together -- and frankly so do I -- yet I decided to try these pieces now during the winter season. My sense of fashion is changing and I think, only for the better. I like the idea of taking any color and wearing it whenever I choose. I also like the thought of switching up patterns and being able to work with whatever I've got in front of me. I chose a rusty look and totally fell in love with everything.

This jacket has to be one of my favorites. Believe it or not, it's made of denim yet it feels like thick bathing suit material (so it has a lot of stretch to it) and the fact that it is so comfy, makes it a winner. I added this nice rust orange dress to go with it -- the dress is sleeveless so adding a jacket was a must during chilly days. I'm hoping I can some how bring it out on warmer days, yet the color makes it a challenge. I guess I will have to just cross that path when I get there.

Wielu z nas mają tendencję do noszenia, co jest modne w sezonie. Nie zrozumcie mnie źle, trendy są niesamowite - oglądać je zmieniać z roku na rok. Ale raz na jakiś whileI chcieliby zmienić go.

Większość ludzi myśli o upadku widząc pomarańczowy i brązowy razem - i szczerze mówiąc to ja też - ale postanowiłem spróbować te kawałki teraz w okresie zimowym. Moje poczucie moda się zmienia i myślę, że tylko na lepsze. Podoba mi się pomysł, biorąc dowolny kolor i noszenie go, gdy wybiorę. Lubię też myśl o włączeniu się wzory i jest w stanie pracować z tym, co mam przed sobą. Wybrałem zardzewiały wygląd i całkowicie zakochał się wszystkiego.

moich ulubionych. Wierzcie lub nie, jest wykonana z drelichu mimo to czuje się jak grubego materiału kostium kąpielowy (a więc ma dużo odcinku do niego) oraz fakt, że jest tak wygodne, sprawia, że ​​jest zwycięzcą. Dodałem ten miły Brązowopomarańczowy strój iść z nim - sukienka jest bez rękawów, więc dodanie kurtka była koniecznością podczas chłodnych dni. Mam nadzieję, że mogę niektóre jak je wydobyć na cieplejsze dni, ale kolor sprawia, że ​​jest to wyzwanie. Chyba będę musiał po prostu przejść tę drogę, kiedy się tam dostać.


bottom of page