top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Plaided Pattern with a Pop


(Dress: Zara Shoe:Zara)

A store I have always been a fan of is Zara -- and not just because I think the prices are fair (and even more fair when they have their "end of the season sale"), but how simple yet elegant their pieces are. Honestly, Zara's designs are targeted for that "tall skinny girl with no boobs" -- something I am not -- but there are lots of pieces that work for other body types too, if you play with sizes and try things on.

I usually go when they have a sale because -- why wouldn't I? :) I fall in love with all kinds of pieces that I find, but I always try them on -- this usually leads to a process of elimination and saves me money. I tend to be drawn to Zara's dress collection -- mainly the fit and flared designs. The way it sits on the body is amazing. Simple yet so elegant. I found this plaid patterned dress last year but didn't get a chance to wear it much. I enjoy the fact that plaid is a pattern that can go a long way. The amazing deep brown tone in the dress, along with the yellow, made it an absolute win because it's perfect for the fall and winter since it's so nice in California during that time. I also found these amazing two tone red heels-- not as high as I usually like them, but perfect to run around in while still looking chic. What amazing finds do you get at Zara?

Sklep Zawsze byłem fanem jest Zara - i to nie tylko dlatego, że myślę, że ceny są uczciwe (a nawet bardziej sprawiedliwe, jeśli mają oni "koniec sezonu sprzedaży"), ale jak jeszcze prosty elegancki ich kawałki są. Szczerze mówiąc, projekty Zara są kierowane do tego "wysokiego chudą dziewczynę bez cycków" - coś, czego ja nie jestem - ale istnieje wiele elementów, które pracują dla innych typów ciała też, jeśli grasz z rozmiarów i spróbować rzeczy.

I zwykle kiedy mają sprzedaży, ponieważ - dlaczego nie ja? :) I zakochać się w różnego rodzaju elementów, które mi się znaleźć, ale zawsze staram się je - co zazwyczaj prowadzi do procesu eliminacji i zapisuje mi pieniądze. Staram się być sporządzone ubrać kolekcji Zary - głównie dopasowanie i wybuchały wzorów. Jak to siedzi na ciele jest niesamowite. Prosty, ale tak eleganckie. Znalazłem tę kratę wzorzyste sukienki w ubiegłym roku, ale nie dostałem szansy, aby nosić go dużo. I cieszyć się z faktu, że chusta jest wzór, który może przejść długą drogę. Zdumiewająca głębokiego tonu brązowy w sukni, wraz z żółtym, sprawiły, że absolutna wygrana, ponieważ jest to idealne na jesień i zimę, ponieważ jest tak miły w Kalifornii w tym czasie. Znalazłem również te niesamowite two tone red heels-- nie jest tak wysoka jak zwykle jak oni, ale idealne do biegania, a jednocześnie patrząc szyk. Co niesamowite znaleziska nie można dostać w Zara?


bottom of page