top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Black and White Always Seem Nice


(Top H&m, Dress: Costa Blanca Shoes: Miss Guided)

Color is something that never leaves my side, in fact most of my closet is made of weird floral and color galour. Yet I am always into black and white, I mean who isn't'. The way it looks comes across as insist classic. Again while cleaning found some amazing pieces I totes forgot I had. Now usually I am not one to layer but as time went on, I began to enjoy all the looks you can make with layering.

When we buy a dress for an event we never think we will wear it again, maybe because it is too glam or maybe just doesn't fit for your every day life. The dress I wore was a grade 10 semi formal dress, YUP semi formal! That being said I couldn't just show up to the office with what seem like a semi formal dress, not that I wouldn't because I do tend to break the rules when it comes to "dress code", either way it was chilly so i threw this crop white sweater. The light weight some what shear top was perfect to layer over the dress giving it a chic look.

I fell in love with an outfit I thought I would never wear, the joy of fashion is finding and discovering all the tricks you can come up with to make the best out f your pieces. Being a day to day kind of girl, I am always looking for something fresh and fun to put together.

Even though my outfit was pieces I had for quite some time, I came across a site I am head over heels on. I am not one to shop online but sadly this store is too far for me to go in person. I purchased these super chic black and white heels from www.msguided.com I have come fond with the Australia fashion, I legit love every look that is brought forward and I can not wait to keep exploring what other trends they have. I can see switch up in my style very soon in the future.

I would love to hear your thoughts on how you discover your style.

Kolor jest coś, co nigdy nie opuszcza mojej stronie, w rzeczywistości większość z mojej szafy wykonany jest dziwne kwiatów i kolorów galour. Jednak zawsze jestem na czarno-białe, to znaczy, kto nie jest ". Jak to wygląda jawi się jako nalegać classic. Ponownie podczas czyszczenia znaleźć niesamowite kawałki I skrzynki zapomniał miałem. Teraz nie jestem zwykle jeden do warstwy, ale w miarę upływu czasu, zaczęłam cieszyć się wszystkie spojrzenia można dokonać z warstw.

Kiedy kupić sukienkę na imprezę nie myślimy będziemy nosić go ponownie, może dlatego, że jest zbyt glam a może po prostu nie pasuje do codzienności. Suknia nosiłem była klasa 10 semi suknia, YUP pół formalne! Biorąc to pod uwagę, że nie można po prostu pokazać się w urzędzie z tym, co wydaje się pół formalnego stroju, a nie że nie będę, bo mają tendencję do łamania zasad, jeśli chodzi o "dress code", tak czy inaczej było chłodno więc wrzuciłem tej uprawy biały sweter. Waga lekka co jakiś top ścinanie była idealna do warstwy ponad suknię nadając jej elegancki wygląd. I zakochał się w stroju myślałem, że nigdy nie noszą, radość z mody jest znalezienie i odkrywając wszystkie sztuczki można wymyślić, aby najlepsze z f swoich kawałków. Jako codzienną typem dziewczyny, jestem zawsze szuka czegoś świeżego i zabawy razem.

Mimo, że mój strój był kawałki miałem od dłuższego czasu, natknąłem się na miejscu jestem po uszy dalej. Nie jestem jedną na zakupy online, ale niestety ten sklep jest za daleko, żebym osobiście. Kupiłem te bardzo eleganckie białe i czarne obcasy z www.msguided.com doszedłem lubiący z modą Australia, ja legit miłość każde spojrzenie, które jest przyspieszona i nie mogę się doczekać, aby utrzymać odkrywania jakie inne trendy mają. Widzę przełączyć się w moim stylu bardzo szybko w przyszłości.

Bardzo chciałbym usłyszeć swoje myśli, w jaki sposób można odkryć swój styl.

xoxo MsNikola


bottom of page