top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Checkered VS Fur


( Fur: H&M Dress: French Connection Shoes: GUESS)

Spring is comming to end, or at least I hope so, and I am ready to pull out all my summer gear and get down to having some fun, but before I go ahead and bring out the toys. I wanted to re cap on all the outfits I fell in love with during the cooler season. Right now I am still playing catch up BUT hopefully I can catch up all this week, fingers crossed.

I had an amazing find on ThreUP which is a online store where they take items you no longer wear in exchange for credit to shop on their site. Me being one to shop a little too much, I went ahead and order a bag that they ship to you, pack it up and send away. That being said I had a credit to shop even more :). Being the bargin shopper I am, I go for the best deal I can find. Once I saw this French Connection dress I was in love. it had been a while since I owed a piece, so it was time to add one.

Online shopping can be a little tricky, mainly for me since I don't do it that often, you just never know how something may fit or if you got the right size. Every brand has their strandards. That being said once I got the dress I was just if not more in love with it from when I saw it. Easy fit , simple yet so elegant just really makes the body look flatterning. Since it was so light, believe it or not California can have some chilly days. I added this amazing deal of a faux fur vest from H&M. Talk about getting pieces that are statement yet affordable, I find H&M to really work. Now sure, checkers and fur don't sound like the perfect combo yet I love how they just aren't I am one to always take a risk and try something that seems odd, I usually tend to love and would repeat my choices.

I have come to terms that I do't follow rules and I don't always go with the norm. I also came to find out that it is just fine. Being different is what makes us all so unquie in our own way. We need to learn to discover all the amazing things we can do within ourselves. I think as my journey with fashion and culture keep growing I am going to see different side of myself that I have never seen before. And instead of fearing it I think I will embrace it or it is.

Wiosna nadchodzi do końca, a przynajmniej mam taką nadzieję, a ja jestem gotów wyciągnąć cały swój sprzęt lato i zabrać się do mających trochę zabawy, ale zanim pójdę do przodu i wydobyć zabawki. Chciałem ponownie nasadkę na wszystkich strojach Zakochałam się w chłodniejsze pory roku. Teraz jestem jeszcze dogonić ale miejmy nadzieję, mogę nadrobić cały ten tydzień, kciuki.

Miałem niesamowite znalezisko na ThreUP którym znajduje się sklep internetowy, w którym biorą elementy, które nie noszą w zamian za kredyt sklep na ich stronie. Ja jako jeden sklep trochę zbyt dużo, poszedł do przodu i zamówić torbę że wysyła ty, spakować go i odesłać. Mając na uwadze powyższe miałem kredyt na zakupy nawet więcej :). Będąc shopper okazją jestem, idę za najlepszą ofertę mogę znaleźć. Raz widziałem ten strój francuskiej Connection byłem zakochany. to było trochę czasu odkąd należne kawałek, więc nadszedł czas, aby dodać.

zakupy online może być trochę trudne, przede wszystkim dla mnie, ponieważ nie rób tego, że często po prostu nie wiedzą, jak coś może pasować lub jeśli masz odpowiedni rozmiar. Każda marka ma swoje strandards. Mając na uwadze powyższe raz dostałam sukienkę Ja tylko jeśli nie bardziej zakochany w niej od kiedy zobaczyłam go. Easy Fit, prosty, ale elegancki, po prostu tak naprawdę sprawia, że ​​flatterning wygląd ciała. Ponieważ był tak lekki, wierzcie lub nie, Kalifornia może mieć pewne chłodne dni. Dodałem to niesamowite wiele faux futra kamizelki z H & M. Dyskusja o uzyskanie części, które są oświadczenia niedrogie uważam, H & M, aby naprawdę działa. Teraz pewnie, warcaby i futer nie brzmi jak idealny combo jeszcze kocham jak oni po prostu nie są jestem jednym zawsze podjąć ryzyko i spróbować czegoś, co wydaje się dziwne, zwykle mają tendencję do miłości i będzie powtórzyć moje wybory.

Mam pogodzić się, że do't przestrzegać zasad i nie zawsze idą z normą. Ja również przyszedł, aby dowiedzieć się, że jest dobrze. Bycie innym jest to, co czyni nas wszystkich tak unquie na swój własny sposób. Musimy nauczyć się odkryć wszystkie niesamowite rzeczy możemy zrobić w nas samych. Myślę, że jak moja podróż z mody i kultury ciągle rośnie jadę zobaczyć inną stronę siebie, że nigdy nie widział. I zamiast obawiając to myślę, że będę ją przyjąć lub nie jest.


bottom of page