top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

All in Detail


(Jacket: RW&Co Top: Smart Set : Denim:GUESS Shoes: GUESS)

Ever since I can remember, I have enjoyed looking for details at every corner. Seeing something different always catches my eye. I guess that's why I love patterns and colorful items, that don't always fit in. Standing out is always the right choice, even though it isn't always the norm. Growing up I would keep hearing the same lines: "you're too loud" or "stop being weird". I never got quiet and I never stopped acting out. It wasn't till I left home and had to learn things on my own that I had to make a choice -- be true to myself and always push the boundaries or become what others wanted me to be and stay in a box. Naturally I chose to keep being loud and never stop looking for ways to find the details. For me, growing up isn't turning into what society wants you to be, it's about taking what society wants and growing with it while never losing sight of who you are.

The details around me have made me into a person that has never and will never fit in, but that's is okay. I have seen and done things that many of those who told me to stop being me, have never done. When it comes to fashion, all I ever hear is what I should wear or should say or "I don't have style" and it's not main stream, trendy or simply the fact that is isn't a name brand. If I don't follow "the rules" it make me a nobody or doesn't qualify me to be a blogger -- let alone fashion blogger. Yet I chose to bypass what people say and take a risk with this open diary of images I worked on and created myself; where my thoughts will be seen by maybe a few, but these are my words and they do not need an audience. Today's images hold detail everywhere. From the lip color to the rips in the denim, but mainly in the top because you can barely see it until you're up close. The fine lace, so tightly knit, makes you think it is not some boring old top. I added one of my favorite pairs of moto skinny denim jeans and a strappy blue heel to bring the whole outfit together. Since it was colder, I couldn't help but throw another color to the mix. A jacket with bell sleeves to add that extra loud character.

"Funny how so many people are trying to tell you what works and doesn't yet I find the joy is learning yourself. "

Każdy odkąd pamiętam Mam cieszył patrząc na szczegóły w każdym rogu patrzę . Dla mnie zawsze znaleźć coś innego przykuło moją uwagę. Chyba właśnie dlatego kocham wzorów i kolorów , przedmiotów, które nie zawsze pasują . Dla mnie zawsze wyróżniała się był wybór zostanie przyznana , że nie zawsze to, co było normą w którym byłem z lubiany. Jak mam starszych będzie Ciągle słyszę tę samą linię " Twój zbyt głośno " lub " przestać być dziwne " iz jakiegoś powodu nigdy nie miałem spokojny i nigdy nie przestał acting out . Dopiero wyszedłem z domu i musiał nauczyć się rzeczy na własną rękę , że muszę dokonać wyboru i że był albo zawsze przesunąć granice albo się tym, co inni chcieli , żebym była . Naturalnie mam wybrać zachować będąc głośno i nigdy nie przestają szukać sposobów, aby znaleźć szczegóły. Dorastając nie zawsze zmienia się co społeczeństwo chce być, dla mnie to o zrobieniu tego, co społeczeństwo chce i rośnie wraz z nim nie tracąc nigdy z oczu , kim jesteś.

Szczegóły wokół mnie uczynił mnie w tym osoby , które nigdy nie pasuje i nigdy nie będzie , ale to jest ok, bo widzieli, że nie zrobił rzeczy wielu z tych, którzy kazali mi przestać być ja nigdy nie zrobił . Gdy chodzi o modę , wszystko co kiedykolwiek usłyszeć to , co mam nosić czy powinien powiedzieć lub jak nie mam styl i nie jest to główny nurt , trendy lub po prostu fakt, że to nie jest nazwa marki . Myślę, że jeśli nie przestrzegają zasad , które nie sprawiają mi nikt , albo niech sam sposób , który nie kwalifikuje mnie jako bloger nie mówiąc mody blogger.

Jednak mogę wybrać , aby ominąć to, co ludzie mówią i podjąć ryzyko z tym otwartym dzienniku obrazów pracowałem i stworzył siebie. Gdzie moje myśli będą widoczne może kilka , ale są to moje słowa i nie muszą publiczność. Dzisiejsze zdjęcia przytrzymaj szczegół wszędzie. Od koloru wargi do rozdarcia w drelichu , ale przede wszystkim w góry , gdzie można ledwo zobaczyć aż bliska . Grzywny koronki, tak mocno dzianiny sprawia, że to nie jest jakiś nudny stare góry . Dodałem jeden z moich ulubionych moto chudy drelichu i strappy niebieski piętę przynieść cały strój razem. Ponieważ było zimniej wcześniej nie mogłem pomóc, ale rzucić inny kolor mix. Kurtka z rękawami dzwon dodać , że dodatkowy głośny charakter. " Zabawne, jak tak wiele osób stara się powiedzieć, co działa i nie ma jeszcze znajdę radość jest poznanie samego siebie. "

xoxo MsNikola

bottom of page