top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Blushing in Denim


(Jacket: GUESS Top H&M Denim:GUESS Shoes:Huxley)

As I play catch up, I want to really take tonight to finish up with all my older posts from this past season. Spring is full of surprises with the weather. One day it will be warm and the next day it will be chilly, so you always need to be ready with something appropriate to wear!

I have a love/hate relationship with denim. While working at a denim based store, I have learned some amazing tricks to help you find the perfect pair. Stay tuned for style differences in denim for any time of the year, but for now I will talk about these amazing dark wash power skinny's from GUESS. I always recommend GUESS, and not just because I work there, but simply because they have so many choices!

This pair is a skinny fit and is designed to fit a lady with curves. I don't have much when it comes to curves, but the fit is amazing and flatting for any girl. We all love a pair of skinnies, but we don't like feeling like we can't breathe. These are comfy on every level -- from just hanging out with friends or running around town doing errands. These are a basic denim dark wash with stitching on the pockets to help make it look like you have a booty (in case you don't like me). In my opinion, the material itself make them more than just a basic pair denim of jeans. GUESS has a variety of denim and I recommend you check them out to find your perfect fit!

I love a pair of dark wash denim the best. To me, it's like wearing black or white -- dark blue goes with everything. And this Spring I was obsessed with pink, but not just any pink -- blush pink. I added a dark brown denim jacket (which I have had on repeat for a while & as seen in a few post ago.) Pink and brown make something special. Stay tune for more denim options coming soon.

Jak mogę grać dogonić, chciałem naprawdę wziąć dzisiaj skończyć i wysłać całą moją starszą stanowisko minionym sezonie. Wiosna to pełne zaskoczenie z pogodą, pewnego dnia może być ciepła, a następnie z powrotem na chłodne dni i że trzeba być przygotowanym na to, aby ubierać.

Relacja Love / Hate mam jest z drelichu, a pracuje w sklepie denim bazie, nauczyłem się niesamowite sztuczki, które pomogą Ci znaleźć idealne pary, pobyt melodię w stylu różnych par denim na każdą porę roku. Na razie pójdę na tych niesamowitych ciemnych chudych Power Wash jest z odgadnięcia. Zawsze zaleca się domyślać, a nie dlatego, że tam pracują, ale po prostu dlatego, ze wszystkich wyborów, które posiadają.

Te pary są chude pasuje i zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​pani z krzywymi, przyznane nie mam dużo, jeśli chodzi o dopasowanie krzywych, ale jest niesamowity i gniecenia dla każdej dziewczyny. Mając na uwadze powyższe wszyscy kochamy parę skinnies ale nie podoba mi wrażenie, że nie mogę oddychać. Są wygodne, na każdym poziomie, od po prostu spędzać czas z przyjaciółmi lub bieganie po mieście robi sprawunki. Wierzcie lub nie są one podstawowym denim, ale ubrania ciemne, szwy na plecach, aby wyglądać jak masz tyłek (w przypadku, gdy mnie nie lubią) do materiału to samo uczynić go więcej niż tylko podstawowe dżinsowa. GUESS oferuje urozmaicone denim, a ja na pewno powiedzieć, sprawdzić je, aby znaleźć idealne dopasowanie.

Z tym mówi Kocham parę ubrania ciemne, dla mnie jest to jak noszenie czarne lub białe, to ciemny niebieski pasuje do wszystkiego. A tej wiosny miałem obsesję na punkcie różowego, ale nie tylko ba różowy rumieniec różowe. Dodano kilka ciemnobrązowy dżinsową kurtkę, którą miałem na powtórzeniu przez chwilę, jak widać w kilku postu temu pomarańczowy i brązowy zrobić coś wyjątkowego. Stay tune więcej opcji denim wkrótce.

bottom of page