top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

That PINK Dress


(Dress: Varga Shoes:Forever21)

If I could live in any era, it would have to be the 1950's. The 50's style and pin up fashion just draw me in on another level.

I discovered this cute stretchy tight pink dress years ago and frankly, I love it so much but I only wear it once a year. I came across this amazing store called Varga -- it has simple, cute pieces that take you back in time. Every time I put on this dress, I feel amazing. The way it hits all the curves just right and the perfect square cut on the neckline makes any women with a large chest, look that much more flattering.

When dressing in an era you love, adding a modern twist can be difficult at times, but other times, you don't want to. I added a black and leopard print heels making me feel like I'm "Grease Lighting" with Rizz. But one of the great things about the era we do live in, is all the amazing styles we can put together and how everyone has their version of it. Some of my favourite things to do is see how my friends go about showing me their style and how they switch it up. For me, the joy of fashion is learning about styles from around the world. How do you put a twist (or not twist) on your favourite era?

If you haven't had a chance to see this store check out their website for some amazing finds: http://www.vargastore.com/

Gdybym mógł żyć w epoce musiałby być 50-tych wraz z wieloma innymi epok, ale 50 i pin up po prostu wyciągnąć mnie na innym poziomie.

Odkryłem ten cute rozciągliwe obcisłe rok różowy strój temu i szczerze kocham go tak bardzo, że go nosić tylko raz w roku. Natknąłem tego wspaniałego sklepu zwanego Varga, który ma proste słodkie kawałki, które zabierze Cię z powrotem w czasie do 50-pin up erę. Kiedy kładę ten strój I od razu czuję niesamowite, po prostu tak uderzył prawo krzywe i idealny kwadrat cięte na górze sprawia żadnych kobiet z dużych piersi wyglądają o wiele bardziej pochlebne.

Przy podejmowaniu erę kochasz i dodając nowoczesny skręt może być różny w razy, ale kilka razy prawdą jest, że nie chcą, w tym przypadku, że to ja. Dodałem czarny Leopard drukowane obcasach sprawia, że ​​czuję, że smar Oświetlenie całego dzięki Rizz. Ale wielką rzeczą epoce żyjemy w, to wszystkie niesamowite style możemy umieścić razem i jak każdy ma swoją wersję do niego. Niektóre z moich ulubionych rzeczy do zrobienia jest zobaczyć, jak moi przyjaciele go o pokazanie mi swój styl i jak włączyć go do góry, muszę powiedzieć, czym różni się kopalni. Dla mnie to jest radość styl uczenia się od form na całym świecie. W jaki sposób można umieścić skręcać ani nie skręcają na wygląd swojego ulubionego Era.

Jeśli nie mieli okazję zobaczyć ten sklep sprawdzić ich stronę internetową dla niektórych niezwykłych znalezisk: http://www.vargastore.com/

bottom of page