top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Denim Dress


(Dress: Zara Shoes: Forever21)

Summer is here and the heat is heavy -- literally! That's alright by me because I have been waiting for this summer heat for months and I am over the moon with happiness that it's finally arrived! I came across this Denim dress during the Zara Sale and I couldn't put it down. The way it hugs your body with every curve made it too hot to refuse and the low price was a bonus.

Denim is never out of style. No matter the season, and even though I don't wear denim pants that often, I do love having various pieces in any and all washes.

The tie up in the front really helps with girls who are a little more busty -- keep her friends hidden yet exposed to show a more elegant side. I added a lace up pastel pink shoe to be sure the dress was the only thing popping out.

Since Summer is pretty warm, denim can feel a little heavy to wear, but there are different styles and washes that help with the summer heat. This is more in between and not too heavy to go out for a nice dinner in the evening. Keep up and see how I style light denim for the blazing heat!

Lato jest tutaj, a ciepło jest ciężki - dosłownie! To przeze mnie w porządku, bo czekałem na ten letnich upałów dla miesięcy i jestem w siódmym niebie z radości, że w końcu nadeszła! Natknąłem się na ten Denim sukni podczas Zara Sprzedaż i nie mogłem umieścić go w dół. Jak to przytula swoje ciało z każdą krzywą stało się zbyt gorąca, aby odmówić i niska cena była premia.

Denim nigdy nie wychodzi z mody. Niezależnie od pory roku, i mimo, że nie noszą dżinsowe spodnie, które często, kocham posiadające różne kawałki w wszelkie popłuczyny.

Krawat w przedniej naprawdę pomaga z dziewcząt, które są nieco bardziej busty - zachować jeszcze jej przyjaciele ukryte narażone pokazać bardziej elegancki bok. Dodałem zasznurować pastelowe różowe buty, aby mieć pewność, że sukienka była jedyną rzeczą wychodziły.

Ponieważ lato jest dość ciepły, denim może czuć się trochę ciężki do noszenia, ale istnieją różne style i popłuczyny, które pomagają z letnich upałów. To więcej pośrodku i nie jest zbyt ciężki, aby wyjść na kolację w godzinach wieczornych. Trzymaj się i zobaczyć, w jaki sposób styl lekki denim w palącym upale!

bottom of page