top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Earthy Fall Tones


(Top:Forever 21 Pants: Suzy Sher Shoes:BEBE Cover: Forever 21)

Summer has come and gone, though it will always be my favorite season Fall is my second favorite. I love the change and as a California girl we don’t really get the four seasons so for those of you who do…I envy you!

Fall for me is watching the leaves change, feeling the cool breeze on my rosy cheeks and of course watching my closet go from minimal to an overflow of layers.

As I get older I find myself putting together a more mature look, don't get me wrong I am always down for a floral dress and ruffles but my way of adding on seems to be changing. Not sure if that means I’m getting old but I’m complimenting myself on noticing growth and change as I hope you all do too. We are our best cheerleaders!

For starters the basic's are important when the cooler seasons arrive, mainly because of how much fun you can have with accessorizing and using different pieces to compliment your outfit. I think for the end of 2016 I’ll be leaning toward the earthy tones, nudes, and browns. Let me know if you have suggestions or what your go to is too.

This is one of my new ensembles, nude top, the newest addition of suede bottoms to my closet, and a pop of white as my cover up. Layered but not enough to overheat but enough to embrace the Fall!

____________________________________________________________________________________

Lato już minęło, ale zawsze będzie to moja ulubiona pora roku jesień jest mój drugi ulubiony. Uwielbiam zmiany i jako dziewczyna California naprawdę nie dostać cztery sezony więc dla tych z was, którzy nie ... Zazdroszczę ci! Spadek na mnie patrzy liście zmienić, czując chłodny powiew na moje różowe policzki i oczywiście oglądania mojej szafie przejść od minimalnej do przepełnienia warstw.

Jak podrosną łapię łącząc bardziej dojrzały wygląd, nie zrozumcie mnie źle, jestem zawsze w dół na kwiatowej sukience i falbanek, ale mój sposób na dodanie wydaje się zmienia. Nie jestem pewien, czy to oznacza, że ​​jestem już stary, ale ja się na komplementy zauważając wzrost i zmianę w Mam nadzieję, że wszyscy też. Jesteśmy nasze najlepsze cheerleaderki!

Na początek podstawowe są ważne, gdy chłodniejsze pory roku przybywają, głównie ze względu na to, jak wiele radości można mieć przy ozdabianiu i za pomocą różnych elementów komplement swój strój. Myślę, że na koniec 2016 roku będę pochylony ku kolorach ziemi, akty, i brązów. Daj mi znać, jeśli masz sugestie lub co Twój przejdź do zbyt.

Jest to jeden z moich nowych zespołów, nagie góry, najnowszy dodatek do zamszu z dna mojej szafie, a pop białego jak mój cover up. Warstwowa, ale nie na tyle, aby przegrzać, ale wystarczająco, aby objąć jesieni!

bottom of page