top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Sporty Meets Chic


(Top:H&M Bottom:GUESS Shoes:GUESS)

One of my all time favorite looks is putting together something sporty and chic, because who said we can’t have the best of both worlds as women. Since denim is worn in all seasons, it’s a trend that even joggers have embraced. Now, I work out because we should all strive to keep our one body healthy, but I'm not a girl of sweats on a regular. Now, after working for a denim company I came across these amazing pair of soft denim joggers, so chic it literally could be worn up or down.

When it comes to pieces that you feel iffy on how to wear them, always find what you’re feeling that day. For example, this look right here…. once I saw the pants I thought of throwing heels into the mix, but that os not to say I wouldn’t entertain the usual go to kicks when I want to keep it causal. I have worn them with some Nike's or simple white Keds. I was just in the mood for something more glamorous because casual and comfy can be glam. Heels elevate your looks, as always there are a few occasions where this would not be the case, but I think its safe to say that heels tend to help enhance any look you’re going for.

Heels help with how you stand, making you look lean and ready to tackle a day like the boss that you are.

Staying chic has been an important factor for me these days when picking out my outfits. Even though it has been super hot here in L.A I am enjoying all the fun that comes to pulling a new look.

Jeden z moich ulubionych wygląd jest oddanie razem coś sportowy i elegancki, bo kto powiedział, że nie można mieć najlepsze z obu światów, jak kobiety. Od denim noszone we wszystkich porach roku, jest to trend, który nawet biegaczy przyjęli. Teraz pracuję, bo wszyscy powinniśmy starać się utrzymać naszą jedno ciało zdrowe, ale nie jestem dziewczyną poty regularnie. Teraz, po pracy dla firmy denim natknąłem tych niesamowitych parę miękkich biegaczy denim, więc chic to dosłownie może być noszony w górę lub w dół.

Jeśli chodzi o kawałki, które czują się niepewni tego, jak je nosić zawsze znaleźć to, co czujesz, że dzień. Na przykład, spójrz tutaj .... raz widziałem spodnie Myślałem rzucania pięty do mieszanki, ale to nie znaczy, os nie będę bawić zwykle iść do kopnięcia, gdy chcę zachować to przyczynowy. Mam nosić je z pewnymi Nike lub prosty biały Keds. Byłem tylko w nastroju do czegoś bardziej efektowne i wygodne, ponieważ na co dzień może być glam. Obcasy podnieść swój wygląd, jak zawsze istnieje kilka sytuacje, w których nie będzie to przypadek, ale myślę, że można powiedzieć, że obcasy mają tendencję, aby pomóc poprawić wszelkie wyglądają idziesz do. Obcasy pomóc jak stoisz, czyniąc spojrzeć szczupły i gotowy do walki Dzień jak szefa, że ​​jesteś.

Pozostając szyk jest ważnym czynnikiem dla mnie w tych dniach, gdy zbieranie moje stroje. Nawet gdyby to było super gorąco tu L.A. cieszę całą zabawę, która przychodzi do ciągnięcia nowy wygląd.

bottom of page