top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Jewels On A Casuel Day


(Top:UrbanOutfitters Bottoms:Forever21 Shoes:Steve Madden Jacket: TargetStyle)

Have you ever been in that moment where you have an amazing top but your too shy to wear it? Mainly because you’re not going to a party. You are just going to chill and hang out with some friends. Who said you couldn’t still wear it?

I am one for picking an item that is not the average piece to just throw on. Yet dressing up is about having fun and standing out on your own terms. I took a sequin top and made it work around my weekend while getting errands done. Since I love heels, it is normal for me to throw them on. You can always dress down your look with some cute flats.

In this case, since the top is out there, one being sheer, I threw a bralette. It didn’t make me feel so bare. Pair it with some simple yet chic wide width denim. The top still looked like I was going out on the town. Nothing like an amazing open trench coat to throw on and since it can turn chilly in LA worked like a charm. I chose to stick to calm soft colors. It is winter after all; for many people.

Looking forward on how to dress down more out there pieces this year on the blog.

xoxo.Ms. Nikola

______________________________________________________________________________________

Czy byłeś kiedyś w tym momencie, w którym masz niesamowity top, ale jesteś zbyt nieśmiały, by go nosić? Głównie dlatego, że nie idziesz na imprezę. Będziesz tylko odpoczywać i spędzać czas z przyjaciółmi. Kto powiedział, że nadal nie możesz go nosić?

Jestem osobą, która wybiera przedmiot, który nie jest przeciętnym elementem, który można po prostu rzucić. Jednak przebieranie się to dobra zabawa i wyróżnianie się na własnych warunkach. Wziąłem cekinową bluzkę i sprawiłem, że będzie działać w czasie mojego weekendu, podczas gdy załatwiam sprawunki. Ponieważ uwielbiam obcasy, to normalne, że je rzucam. Zawsze możesz ubrać swój wygląd z uroczymi mieszkaniami.

W tym przypadku, ponieważ góra jest na zewnątrz, jedna z nich jest przezroczysta, rzuciłam bralette. To nie sprawiło, że poczułem się tak nagi. Połącz go z prostym, ale eleganckim jeansem szerokim. Top nadal wyglądał jakbym wychodził na miasto. Nic tak niesamowitego, jak otwarty płaszcz, który można rzucać, a ponieważ w LA może stać się chłodny, działa jak urok. Postanowiłem trzymać się spokojnych, delikatnych kolorów. W końcu jest zima; dla wielu ludzi.

Nie mogę się doczekać, jak w tym roku ubierać się na blogu.

xoxo Ms. Nikola

bottom of page