top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Earth Tones On Any Day


(Shirt: Uniqlo Bottom: SuzySheir Jacket: Zara Shoes: Nine West)

Ahhh, there's something about earth tones that makes me just feel mature and grounded to what is around us. Usually I am one to go for floral and bright colors but as I get older changing things up feel good at times.

Brown is as earthy as it gets and I always shied away from it. The color brown can be a tricky color to work with. This year, my goal is, not to be shy, to work anything. I was shocked when I started to add colors in the same tone. Colors that felt nice on the eyes.

What goes better with brown than jewel tones? In this case green and burgundy. I made the green my center instead of the caramel brown. At first, I thought it was the item to work around. Instead, I found myself, for once, balancing all the tones into one look. This year is not just about not being shy but to balance out and try new things. Things that I never thought I would be able to try.

Sure fashion comes easy to many, but for even for those who love it, find tricky moments. This make us doubt what we put is working. Pushing our boundaries is what helps us grow outside out box. This year for me, I will be pushing all my limits.

xoxo. Ms Nikola

___________________________________________________________________________________________

Ahhh, w ziemskich tonach jest coś, co sprawia, że ​​czuję się dojrzała i uziemiona do tego, co jest wokół nas. Zazwyczaj jestem kimś, kto wybiera kwiatowe i jasne kolory, ale gdy się starzeję, czasami zmienia się coś dobrego.

Brązowy jest tak ziemisty, jak to tylko możliwe, a ja zawsze się od niego odsunąłem. Kolor brązowy może być trudnym kolorem do pracy. W tym roku moim celem jest, aby nie być nieśmiałym, aby cokolwiek pracować. Byłem zszokowany, gdy zacząłem dodawać kolory w tym samym tonie. Kolory, które były miłe dla oczu.

Co jest lepsze w odcieniach brązu niż klejnotów? W tym przypadku zielony i bordowy. Zrobiłem zielone moje centrum zamiast karmelowego brązu. Na początku myślałem, że to przedmiot do obejścia. Zamiast tego, znalazłem się, raz, balansując wszystkie odcienie w jednym spojrzeniu. W tym roku nie chodzi tylko o to, by nie być nieśmiałym, ale by zrównoważyć i spróbować nowych rzeczy. Rzeczy, o których nigdy nie myślałem, że będę mógł spróbować.

Pewna moda jest łatwa dla wielu, ale nawet dla tych, którzy ją kochają, znajdź trudne momenty. To sprawia, że ​​wątpimy w to, co robimy. Przesuwanie naszych granic pomaga nam rozwijać się na zewnątrz. W tym roku dla mnie będę przesuwał wszystkie moje ograniczenia.

xoxo.Ms Nikola

bottom of page