top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Fearless in Coach


Since it is a new year, my goals are to different than last year. It was crazy at work so my last outfit shoots didn’t get a chance to be posted. But just because they’re a little older doesn't mean they can’t be put up. As the new year is here, my goals are to put together content that I am proud of and has a purpose.

I was always in a rush to have new items in my closet. As much as that can be fun, I was really investing in items to have long term. As I got older one’s sense in style changes and one starts to learn what works and doesn't work. Don't get me wrong, I still love the quick stop to Forever 21 for some pieces. I found that if I take the time to save and get that one piece I really love then I know it was worth it. This past fall/winter I wanted a bomber jacket to last me forever. I am a huge coat girl and having variety is important to me. so there I was picking up bombers from all over places. These were on the cheaper end (again nothing wrong with that), but a lot of them started to come apart or just didn't last past the season.

I picked up this Coach original style bomber jacket for under $300.00. Now not a price point I usually go for but it was on sale. Quality definitely beats quantity in this case.

I love the detailing of the jacket and it fits like a glove, I picked up small up so I could layer it with other items to mix up my look. In the end, I found it to be worth the dollar amount. This is not a jacket that I will wear just for this season but for many seasons down the road. I am coming to learn that it is ok to save and spend when it’s in your closet for a long time. But don't worry, I will be shopping on a budget for a while. Stay tune for how to pick up long lasting pieces on that short budget.

xoxo.Ms Nikola

___________________________________________________________________________________________

Ponieważ jest to nowy rok, moje cele są inne niż w ubiegłym roku. To było szalone w pracy, więc moje ostatnie ujęcia w stroju nie miały szansy zostać opublikowane. Ale tylko dlatego, że są trochę starsi, nie oznacza, że ​​nie można ich znieść. W nowym roku moim celem jest zebranie treści, z których jestem dumny i mam jakiś cel.

Zawsze byłem w pośpiechu, aby mieć nowe rzeczy w mojej szafie. Choć może to być zabawne, naprawdę inwestowałem w przedmioty, które mają długoterminowy charakter. W miarę jak dorastałem, zmieniłem styl i zacząłem się uczyć, co działa i nie działa. Nie zrozumcie mnie źle, nadal uwielbiam szybki przystanek na Forever 21 na kilka kawałków. Odkryłem, że jeśli poświęcę czas, aby zaoszczędzić i zdobyć ten jeden kawałek, który naprawdę kocham, to wiem, że było warto. Minionej jesieni / zimy chciałem, by kurtka bomber przetrwała na zawsze. Jestem ogromną dziewczyną z płaszcza i posiadanie różnorodności jest dla mnie ważne. więc zbierałem bombowce ze wszystkich miejsc. Te były na tańszym końcu (znowu nic w tym złego), ale wiele z nich zaczęło się rozpadać lub po prostu nie przetrwało sezonu.

Podniosłem tę oryginalną bomberową bluzę Coacha za mniej niż 300,00 $. Teraz nie jest to punkt cenowy, do którego zwykle dążę, ale jest w sprzedaży. Jakość zdecydowanie wygrywa w tym przypadku.

Uwielbiam detale kurtki i pasuje jak ulał, podniosłem trochę, więc mogłem układać go z innymi przedmiotami, aby pomieszać mój wygląd. W końcu okazało się, że jest warta kwota w dolarach. To nie jest kurtka, którą będę nosić tylko na ten sezon, ale przez wiele sezonów w dół drogi. Przybywam, aby dowiedzieć się, że można oszczędzać i wydawać, gdy jest w swojej szafie przez długi czas. Ale nie martw się, będę przez jakiś czas kupować z budżetu. Bądź na bieżąco, aby dowiedzieć się, jak zdobyć trwałe elementy tego krótkiego budżetu.

xoxo.Ms Nikola

bottom of page