top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Layering in Warm Climate


(Top: SuzySheir Bottoms: Disele Shoes: GUESS Vest: Forever21)

While the rest of the East coast is in a crazy blizzard, West coast is in some pretty much cozy temperatures. This is making winter feel rather absent. Being from the East coast, I always found it hard to make winter come alive for me. I learned over time simple layers help with this “winter” weather.

I pair my denim with a knit shirt and knit vest. It was warm. I opted for short sleeve but super easy to throw a long sleeve. This year with my blog and outfits, I want to see how many simple pieces can make into multiple amazing outfits. It seems like bloggers own millions of items. Those who love fashion such as myself. It’s true we do have many items but we all wear them more than once. It is important how you style them. That's what makes them feel like a brand-new shopping day.

Since it is warm, your options tend to be limited. If it is 70 degrees, a faux fur coat doesn't seem ideal. Picking items like a knit vest and pairing it with a large belt to snitch in your waist gives a new flare to winter in California. As I said before, these are items I want to introduce and make 2018 more than just an #ootd look. I want my readers to see into the thorough process of some of my looks.

Sure, I would love to wear a gown and chic heels every day, but we do not live in a world that allows that for the day to day person. That doesn't mean you can't bring chic, fun looks to those day to day looks. Variety is great to have and nothing to shy away from.

xoxo Ms.Nikola

___________________________________________________________________________________________

Podczas gdy reszta wybrzeża Wschodniego znajduje się w zwariowanej zamieci, na zachodnim wybrzeżu panuje całkiem przyjemna temperatura. To sprawia, że ​​zima jest raczej nieobecna. Będąc ze wschodniego wybrzeża, zawsze trudno było mi ożywić zimę. Dowiedziałem się z czasem, że proste warstwy pomagają w tej "zimowej" pogodzie.

Paruję jeansy z dzianinową koszulą i dzianinową kamizelką. Było ciepło. Zdecydowałem się na krótki rękaw, ale super łatwy do rzucania długim rękawem. W tym roku, wraz z moim blogiem i strojami, chcę zobaczyć, jak wiele prostych elementów może powstać w wielu niesamowitych strojach. Wygląda na to, że blogerzy posiadają miliony pozycji. Ci, którzy kochają modę taką jak ja. To prawda, że ​​mamy wiele przedmiotów, ale wszyscy je nosimy więcej niż jeden raz. Ważne jest, jak je stylujesz. To sprawia, że ​​czują się jak nowy dzień zakupów.

Ponieważ jest ciepło, opcje są zwykle ograniczone. Jeśli ma 70 stopni, faux futro nie wydaje się idealne. Zbieranie przedmiotów, takich jak dzianinowa kamizelka i łączenie jej z dużym pasem, aby zaklinać się w talii, daje nowy przypływ zimy w Kalifornii. Jak już wspomniałem, są to przedmioty, które chcę wprowadzić i uczynić 2018 bardziej niż tylko #ootd. Chcę, żeby moi czytelnicy zobaczyli dokładny proces mojego wyglądu.

Jasne, chciałabym codziennie nosić sukienkę i eleganckie szpilki, ale nie żyjemy w świecie, który pozwala na to, by była to codzienna osoba. Nie oznacza to, że nie możesz wnieść elegancji i zabawnego wyglądu do tych codziennych stylizacji. Różnorodność jest wspaniała i nie do powstrzymania.

xoxo.Ms Nikola

bottom of page