top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Mixing Modern and Victorian


(Top: Urban Outfitters Pants: Forever21 Shoes: GUESS)

Taking it back a little, it is fall after all even though everything screams holiday. Being in California it can be hard to envision holiday when the sun is shining and there is no snow, well at least in LA. There were a few shots that I took that i just love the combo and wanted to add it to my blog. Yes I am excited for the holidays and all the fun looks and I already started posting them on my instgram ms.nikola.

As we wind away from fall some great pieces I plan on moving over to the next season is this Victoria style top. What more holiday then lace and a blouse with class. Here I toned it down with a pair of denim and platform heels. What I can wait it to take the same top and glam it up for the holidays.

I always wondered how does a blogger have a new outfit all the time, that closet has to be throwing up. LOL Yet I started to notice what any fashion gal does and that is mix up what you already have with new products. When I shop now I look for timeless items that I know I can wear over and over.

_____________________________________________________________________________________________

Biorąc to z powrotem trochę, to jest przecież upadek, mimo że wszystko krzyczy na wakacje. Będąc w Kalifornii może być trudno wyobrazić sobie wakacje, gdy świeci słońce i nie ma śniegu, przynajmniej w Los Angeles. Było kilka ujęć, które zrobiłem, po prostu uwielbiam combo i chciałem dodać je do mojego bloga. Tak, jestem podekscytowany wakacjami i zabawnymi wyglądami i już zacząłem publikować je na moim instgram ms.nikola.

Gdy odlatujemy z nieba, wspaniałe kawałki, które zamierzam przenieść do następnego sezonu, to top w stylu Victoria. Co więcej wakacje to koronki i bluzka z klasą. Tutaj stonowałem go dżinsami i platformowymi obcasami. Co mogę poczekać, aby wziąć ten sam szczyt i podrzucić go na święta.

Zawsze zastanawiałem się, w jaki sposób bloger ma cały czas nowy strój, że szafa musi być wyrzucona. LOL Jednak zacząłem zauważać, co robi każda moda, a to miesza to, co już masz z nowymi produktami. Kiedy teraz robię zakupy, szukam ponadczasowych przedmiotów, które wiem, że mogę je nosić w kółko.

bottom of page