top of page

RECENT POSTS: 

FOLLOW ME:

  • Instagram - Black Circle

Weekend City Girl


(Top:Old Nanvy Bottoms: Zara Shoes: Aldo Jacket:Nordstorm)

Since moving to Los Angeles, I am caught between my office job and the weekend. Even though I have a lot of flexibility in what I wear to the office, I feel like it doesn't get to shine. Mainly because I am behind a desk for most of the day.

I like to take the weekend to bring out some of my pieces to shine. At the same time, be more relaxed since it is the weekend and I don't need to be all professional.

This season I wore more pants than I usually do. On weekends, I love being in my Nike's and be sportier so I decided to switch it up and throw my heels back on. Weekend heels, I tend to stick to something that has more coverage and support since I walk around a lot. These Aldo shoes were perfect. When putting outfits together, I am always thinking of contrast and making that right balance work. It's easy to start with one item and work around it. In this case, it was my simple long sleeve shirt. Since it is so bright, I toned down on all other pieces. It’s been on the chilly side so I try to mix up my layers.

Best part every piece, I am wearing is under $25.00. These are super comfy. When walking around, comfort is important but so is looking chic and feeling like you went all out. In reality knowing I didn't have to search too far for it.

xoxo Ms. Nikola

___________________________________________________________________________________________

Odkąd przeprowadziłem się do Los Angeles, złapałem się między pracą w biurze a weekendem. Mimo że mam dużo elastyczności w tym, co noszę w biurze, czuję, że to się nie świeci. Głównie dlatego, że przez większość dnia siedzę za biurkiem.

Lubię spędzić weekend, aby zabłysnąć niektórymi z moich utworów. W tym samym czasie bądź bardziej zrelaksowany, ponieważ jest weekend i nie muszę być profesjonalistą.

W tym sezonie nosiłem więcej spodni niż zwykle. W weekendy uwielbiam być w swoich Nike i być sportowym, więc zdecydowałem się go włączyć i ponownie rzucić piętami. Weekendowe obcasy, staram się trzymać czegoś, co ma więcej zasięgu i wsparcia, ponieważ dużo chodzę. Te buty Aldo były idealne. Składając razem stroje, zawsze myślę o kontraście i sprawię, że ta równowaga działa. Łatwo jest zacząć od jednego przedmiotu i obejść go. W tym przypadku była to moja prosta koszula z długimi rękawami. Ponieważ jest tak jasny, stonowałem na wszystkich innych elementach. To było na chłodnej stronie, więc próbuję pomieszać moje warstwy.

Najlepsza część każdego kawałka, noszę poniżej 25,00 dolarów. Są super wygodne. Podczas chodzenia wygoda jest ważna, ale tak wygląda szykownie i czujesz się jakbyś wyszedł na całość. W rzeczywistości wiedząc, że nie muszę szukać za daleko.

Xoxo. Ms.Nikola

bottom of page